Ilja Kuklič - osobní stránky / blog

Ilja Kuklič

Lisu 06

Nedávno jsem se vrátil z jedné naprosto unikátní, skvělé, fascinující a neskutečně intelektuálně i ethanolově obohacující akce. Jedná se samozřejmě o Letní univerzitu liberálních studií.

O zajímavé (nikoli však překvapující) zážitky nebyla nouze již během cesty. Postaral se o to ten, který nikdy nezkalme: České dráhy. Za EC příplatek 60Kč jsme získali exkluzívní čtyřicetiminutové zpoždění a místo na uličce v kupéčkovém vagónu. Druze jmenovanou věc si ČD posléze pokazily vyhlášením možnosti bez přirážky využít vůz první třídy.

LISU (Letní univerzita liberálních studií) začala poněkud netradičně dvoudenní účastí na konferenci World freedom summit pod záštitou ISILu, tentokrát konanou v Praze. Bohužel se plno účastníků především z afrického kontinentu nemohlo dostavit kvůli všudypřítomné státní regulaci pohybu osob. I tak byla celková úroveň rozhodně nesrovnatelně vyšší, než zasedání kterékoli z těch institucí, co ona všemožná omezení vymýšlí. Když si to tak po sobě čtu, vůbec nechápu, jak mě mohlo toto srovnání napadnout.

Po skončení přednášek jsem ještě s hi_jackerem zavítal do čínské restaurace. Velmi zajímavý byl pak především pohled do jídelního lístku. Zvláště mě zaujalo „Kuře tvojí chuti“. Nakonec jsem si jej však neobjednal, protože jsem si nebyl jist, zda k jeho přípravě nebudou nějakým způsobem potřebovat mou asistenci.

Autobus nás bezpečně dopravil na místo konání letní univerzity i navzdory novému silničnímu zákonu, který poslední dobou jaksi způsobuje, že řidiči působením monotónně pomalé jízdy a neustálého sledování ručičky tachometru kmitající někde pod hranicí povolené rychlosti začali za volantem poněkud usínat.

Pracovníci i spolupracovníci Liberálního institutu se činili a výsledkem byl velmi zajímavý program na úrovni. Například „Veselé příhody z centrální banky“ vyprávěné jedním jejím zaměstnancem, který se pro jistotu nejdřív všechny vyzval k vypnutí jakýchkoli zařízení schopných audio záznamu. Za zapamatování stojí minimálně následující poznatek: Pokud chcete změnit parametry modelu tak, aby výsledky z něj vylézající odpovídaly vašim představám, říká se tomu kalibrace modelu. Tím nechci nijak naznačovat povahu praktik provozovaných v ČNB

Nemohu samozřejmě opomenout zahraničního hosta Kena Schoollanda z Hawaii Pacific University, autora knížky Podivuhodná dobrodružství Jonathana Gullibla (je dostupná online na stránkách LI), který rovnou přibral i svou ženu Li a dceru Kenli. Můžu také doporučit pěknou flashovou animaci Philosophy of liberty.

Vůbec se sešla dobrá parta lidí. Po večerech se diskutovalo u piva, pařil fotbálek, chodilo do hospod a zpět do penzionu se vracelo až za svítání nebo těsně před. Za sebe můžu prohlásit, že mne nadprůměrná dávka alkoholu ani podprůměrná dávka spánku kupodivu moc nezmohly a na druhý den jsem byl na přednášku již patřičně čilý. Tento jev dost brutálně kontrastuje s mým stavem mysli, když se v průběhu školního roku vrátím běžně ze „vzdělávacího“ ústavu a celodenního přesycení mysli nudou prostě odpadnu a nejsem schopen již žádné smysluplné aktivity.

Poslední den byl silně motivační panel ohledně dalších plánů a aktivitách LI. Nakonec loučení, kteroužto činnost nemám náladu blíže rozepisovat. A přede mnou stojí výzva – Přečíst Human Action by Ludwig von Mises. :-)

Links

Update: Aby se neřeklo, že jenom tak zahálím, ujal jsem se vytvoření jednoho IRC kanálu.

Diskuze ke článku

  1. [1] Aleš

    Byl to čupr týden, a protože blogování je in, tak jsem to taky sepsal… [http://liblog­.alesuv.net/blog­.php?…], [http://liblog­.alesuv.net/blog­.php?…] :)

    19.7.2006 12:03 - Reagovat

  2. [2] DJ Die

    to mi o tom ani nic nereknes? :)

    21.7.2006 0:15 - Reagovat

Přidat příspěvek

Menu

Liberální institut

Texy! převodník a formátovač textu do HTML

© 2005 - 2019 Lukáš Kuklínek alias Ilja Kuklič - cc - xhtml - css - rss